Czepek chirurgiczny - rodzaje, zastosowanie

Czepek chirurgiczny, zaraz obok maseczki i fartucha, to niezwykle istotny element ubioru ochronnego podczas dokonywania jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych w placówkach medycznych. Czepki nie tylko gwarantują ochronę otoczenia od zanieczyszczeń w trakcie pracy, ale również chronią nasze głowy. Na dzień dzisiejszy do zakupu dostępne jest mnóstwo rodzajów owego nakrycia głowy. 

Czepek chirurgiczny - zastosowanie

Czepek chirurgiczny wchodzi w skład odzieży medycznej i jest środkiem ochrony osobistej. W większości przypadków dostępne są jego warianty do jednorazowego użytku.

Czepki medyczne wykorzystywane są w zakładach pracy wymagających sterylnej czystości. Do takich zakładów można zaliczyć:
• szpitale,
• przychodnie,
• lecznice,
• zabiegówki,
• laboratoria.

Oczywiście jeszcze kilka pozycji można śmiało wymienić, tutaj zostały przedstawione tylko te główne.

Najważniejszą funkcją czepków jest ochrona pola operacyjnego przed zanieczyszczeniem głównie naszymi włosami, ale również drobnoustrojami czy martwym naskórkiem. Kolejnym ważnym obowiązkiem omawianego nakrycia głowy jest ochrona głowy pracownika. 

Czepek chirurgiczny, pielęgniarski, jednorazowy typu beret z gumką

Czepek chirurgiczny, jednorazowy typu furażerka na troki

Czepek chirurgiczny, jednorazowy typu furażerka na troki

Cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru czepka chirurgicznego

Istnieje naprawdę wiele rodzajów czepków chirurgicznych. Można spotkać się z czepkami na gumkę lub wiązanymi, zawierającymi praktyczne daszki, jak również dla osób z długimi lub krótkimi włosami. Dostępne do zakupu są zarówno czepki jednokolorowe, jak i ozdobione wszelakimi wzorami. Większość produkowana jest w rozmiarze uniwersalnym. Ze względu na tak szeroki wybór, każdy znajdzie czepek idealnie przystosowany do pracy, którą wykonuje. Podczas zakupu czepka, aby dokonać jak najlepszego wyboru, należy zwrócić uwagę na:

krój czepka – czepki chirurgiczne dostępne są w kilku krojach. Dostępne modele są w kształcie hełmu, czepki typu furażerka oraz nakrycia głowy typu beret. Modele w kształcie hełmu idealnie chronią przed przenoszeniem się drobnoustrojów chorobotwórczych dzięki konstrukcji chroniącej głowę wraz z szyją. Przydatne szczególnie dla mężczyzn o okazałym zaroście. Należy wspomnieć, że owe modele są nadzwyczaj niewygodne. Furażerki nie zsuwają się podczas pracy, a to za sprawą tego, iż idealnie dopasowują się do kształtu głowy. Czepki typu beret przeznaczone są dla osób posiadających długie włosy. Z wielką łatwością się je ubiera, co pomaga zaoszczędzić dużo czasu. Dodatkowo świetnie chowają włosy o pokaźnej długości.

materiał wykonania – czepki są wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane oraz używane przez personel medyczny są czepki z wiskozy. W branży gastronomicznej i cukierniczej wykorzystuje się czepki wytworzone z celulozy, natomiast w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym – wykonane z włókniny polipropylenowej. W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i spa stosowane są czepki foliowe. Popularnością cieszą się czepki z tkaniny bawełnianej jednokolorowej lub z nadrukiem. Osoby, które borykają się z nadmierną potliwością, są w stanie zakupić czepki wchłaniające pot za pomocą specjalnej taśmy wszytej w okolicy czoła.

trwałość czepka – aby zapewnić jak najlepszą ochronę, czepek powinien być trwały. Najtrwalsze są czepki o gramaturze 25g/m2.